pondělí 10. února 2014

Z banky Barclays unikly osobní informace klientů - před 3 lety

Slavná britská banka Barclays byla tento pátek nařčena z toho, že někdo ukradl osobní a finanční údaje asi o 27000 jejích zákaznících, které neznámý útočník dále prodává.

Kauza byla publikována v The Mail on Sunday, a je založena pouze na částečné informaci - vzorku z ukradených. Zdroj údaje poskytl kvůli tomu, aby byli postižení zákazníci o problému informováni a lépe se tak připravili na případné telefonáty obchodníků.

Ukradené záznamy by měly obsahovat jméno zákazníka, datum narození, číslo národního pojištění, adresu, telefonní číslo, číslo pasu, zaměstnání, povolání, příjmy, rozsáhlé informace o finančním stavu, jakožto i jejich finanční cíle, a dokonce i některé informace o zdraví a soukromých zájmech.

Informátor - bývalý komoditní makléř - uvedl, že každý záznam byl ceněný na 50 liber (1600 Kč), a že mnozí obchodníci neváhali kradené údaje koupit. O souborech se měl dozvědět v září 2013, kdy byl šéfem společnosti požádán, aby data prodal dál, jelikož této firmě již nebyla k ničemu. Z reportérova vyšetřování ovšem vyplývá, že by informace mohly pocházet až z roku 2011.

Stále zůstává neznámou, jak byly záznamy ukradeny. Pravděpodobně se o tom postaral nějaký bývalý (nebo současný) zaměstnanec. Banka každopádně ihned zahájila vyšetřování. Zdá se však neuvěřitelné, že únik dat nebyl po celou tu dobu žádným kontrolním mechanismem banky zachycen.

Žádné komentáře:

Okomentovat